The Nut House Sells Almonds Cashews And Pistachios Pistachios Outsell Cashews By

The Nut House sells almonds, cashews, and pistachios. Pistachios outsell cashews by a margin of 2 to 1 cans. Almonds were half the sales of cashews in cans. Fixed costs for the Nut House are $20,000, and additional information follows:almonds sale price per unit $8, variable cost per unit $4cashews sales price per unit $10; variable cost per unit $5pistachios sales price per unit $6, variable cost per unit $4What is the breakeven sales volume and dollars for each nut (rounded)?

Prof. Angela

4.6/5

Calculate Price


Price (USD)
$